logo.jpg
   
link.png Hřib Dupainův poprvé v ČR - 11.8.2014← Back

Hřib Dupainův už i v ČR.
Dost složitá, ale s nádherným koncem byla anabáze ohledně primariátu nálezu hřibu Dupainova (Boletus dupainii). Navíc se potvrdila výhoda elektronické komunikace.
V pondělí ráno, dne 11. srpna 2014, jsem obdržel mail s přílohou, na níž byla fotografie v běžných atlasech nepublikované krásné hřibovité houby. Hřibu, který do té doby nebyl v ČR popsán. Naprosto jsem si byl jistý, že na určení takovéto rarity nemám renomé. Přece jen vypustit zprávu o nálezu a pak "si trhnout šráky", udělat blamáž mezi mykology, na to nemám náturu a ani to nemám zapotřebí.
Proto jsem se obrátil na Jirku Polčáka a Ladislava Špetu, jednak o vyjádření k nálezu a o případné zdokumentování. Po informaci, že by se skutečně mohlo jednat o B. dupainii nastala další horečnatá komunikace (m. j. v místě nálezu vypadává signál) i s ohledem na to, že nálezce byl v zaměstnání a J. Polčák měl na tu dobu domluveno Slovensko, tak to dokumentování vyšlo na mne a L. Špetu.
Nálezce J. F. nás 12. srpna 2014 zavedl do Bílých Karpat na okraj dubového lesa, s porostem mladých lip a tam skutečně pět těchto nádherných plodnic rostlo. Já osobně jsem měl, než jsme je našly, tlak i tep kolem 200 (a to jsem to nefotil). Ulevilo se mně až po zdokumentování, to je po focení a odebrání položky pro brněnské muzeum. Po celou dobu drobně mžilo, ten hřib má klobouček lesklý i za sucha, proto je na fotografiích takový jaký je.
Správnost určení potvrdil J. Polčák, který si vzal na svá bedra tu technickou a odbornou stránku nálezu.
Vašek Koplík a Ladislav Špeta MK Ratíškovice a Jirka Polčák.
Tady je malá ukázka:

 

Comments

There are no comments

Posting comments after three months has been disabled.